61 B.C. athletes to represent Team Canada at 2022 Commonwealth games in Birmingham – Terrace Standard

Team Canada makes their entrance at the 2018 Commonwealth Games in Gold Coast for the opening ceremony (DetailsGroup photo).

Staff Canada makes their entrance at the 2018 Commonwealth Video games in Gold Coast for the opening ceremony (DetailsGroup photograph).

61 B.C. athletes to signify Staff Canada at 2022 Commonwealth video games in Birmingham

2022 Commonwealth video games have B.C.-born athletes gearing up for competitors

B.C. athletes are heading to the Commonwealth Video games in Birmingham later this month as they signify Staff Canada 2022.

The Video games, which first began in 1930, expect 54 international locations and 18 territories to compete.

Virtually 400 of Canada’s finest athletes and coaches can be attending. Commonwealth athletes gained 80 per cent of Canada’s medals in the 2020 Olympic Video games, an information launch stated.

The competitors occur on July 28 by way of Aug 8.

B.C. athletes competing embody:

  • David Johnson, 100m (T12), Victoria
  • Tristan Smyth 1500m/marathon (T54), Maple Ridge
  • Evan Dunfee, 10km Race Stroll, Richmond
  • Jerome Blake, 4x100m Relay, Kelowna
  • Elizabeth Gleadle, Javelin, Vancouver
  • Christabel Nettey, Lengthy Bounce, Surrey
  • Lindsey Butterworth 800m, North Vancouver
  • John Homosexual 3000m Steeplechase, Kelowna
  • Nicole Bunyan, Squash, Victoria
  • Emma Skaug, Paratriathlon, Victoria
  • Maggie Coles-Lyster, Girls’ monitor endurance and Street Race, Maple Ridge
  • Riley Pickrell, Males’ Monitor Endurance and Street Race, Victoria
  • Kristen Tsai, Girls’ Doubles Badminton, Vancouver
  • Leanne Chinery, Triples, Fours, Garden Bowling, Victoria

Hammer Throw:

  • Adam Keenan, Victoria
  • Camryn Rogers, Richmond
  • Kaila Butler, Port Coquitlam
  • Ethan Katzberg, Nanaimo
  • Rowan Hamilton, Chilliwack

Rugby:

  • Nakisa Level, Girls’ Sevens Rugby, Abbotsford
  • Anton Ngongo, Males’ Sevens Rugby, Victoria
  • Jake Thiel, Males’ Sevens Rugby, Abbotsford
  • Nick Allen, Males’ Sevens Rugby, North Vancouver
  • Phil Berna, Males’ Sevens Rugby, Vancouver
  • Lachlan Kratz, Males’ Sevens Rugby, Victoria
  • Ciaran Breen, Males’s Seven Rugby, Victoria

Swimming and Diving:

  • Jeremy Bagshaw, 200metre freestyle and 4×200 freestyle relay Victoria
  • James Dergousoff, 50 and 100m, Christina Lake
  • Danielle Kisser, Paralympic Swimming, Delta.
  • Nicholas Bennet, Paralympic Swimming, Parksville
  • Renée Battle 10m Diver, Victory
  • Bryden Hattie 1m, 3m, 3m synchro Diver, Victoria

Weightlifting:

  • Ana Godinez Gonzalez, WW 62kg, Coquitlam
  • Justina Di Stasio, WW 76Kg, Burnaby
  • Darth Capellan, FS 65 57kg, Coquitlam
  • Nishan Randhawa, FS 97kg, Abbotsford
  • Amar Dhesi, FS 125kg, Surrey

Men’s Subject Hockey:

  • Gavin Bains, FWD, Surrey
  • Fin Boothroyd, FWD, West Vancouver
  • Tristan Burgoyne, GK, Vancouver
  • Taylor Curran, DEF, Vancouver
  • Roopkanwar Dhillon, DEF, Surrey
  • Brendan Guraliuk, FWD, Tsawwassen
  • Manveer Jhamat, DEF, Abbotsford
  • Ethan McTavish, GK, North Vancouver
  • Balraj Panesar (C), DEF, Surrey
  • Matthew Sarmento, FWD, Vancouver
  • Oliver Scholfield, MID, Vancouver
  • Harbir Sidhu, MID, Victoria
  • Gurpreet Singh, FWD, Victoria
  • John Smythe (C), DEF, Vancouver

Women Subject Hockey:

  • Lexi, De Armond, DEF, Victoria
  • Grace Delmotte, FWD, North Vancouver
  • Sara Goodman, DEF, Duncan
  • Hannah Haughn, FWD, North Vancouver
  • Karli Johansen, DEF, North Vancouver
  • Chloe Walton, FWD, North Vancouver
  • Anna Mollenhauer, MID, Victoria
  • Audrey Sawers, MID, North Vancouver
  • Maddie Secco, FWD, Victoria
  • Natalie Sourisseau, MID, Kelowna


Leave a Comment